Trocha historie

Myšlenka založit ve Světlé nad Sázavou pěvecký sbor se zrodila na podzim roku 1978. Na první zkoušce 1.prosince 1978 se sešlo pod vedením Květy Rajdlové 16 zpěváků. Po několikaměsíčním zkoušení bylo první vystoupení 25.května 1979 v Havlíčkově Brodě a o měsíc později před světelským publikem. V jeho repertoáru jsou díla minulých staletí, skladby klasiků 19. a 20. století i lidové písně našeho i jiných národů. Od září 1979 Květu Rajdlovou na postu sbormistra vystřídal Dr. Milan Bohanes, který jej úspěšně vedl 30 let.

Za dobu svého trvání se sbor zúčastnil několika přehlídek a soutěží a navštívil se svým programem mnoho našich měst a obcí. V roce 1987 navázal spolupráci se sborem MINIMUSICA z holandského Brille a v roce 1989 s Haarlemským akordeonovým orchestrem H.K.A.C. také z Holandska. V roce 1990 byl sbor pozván na koncerty s těmito tělesy do Holandska.

V roce 1994 sbor nastudoval, společně se světelským orchestrem REGION, operu "V studni", se kterou byl pozván na Jiráskův Hronov. Po velkém úspěchu s touto operou se sbor v roce 1998 rozhodl nastudovat operetu "Polská krev". Po úspěšných 16 reprízách po celých Čechách a také účinkování na Jiráskově Hronově bylo na podzim 1999 odehráno poslední představení v jihomoravských Dačicích. Na Vánoce roku 2000 byla nastudována a provedena méně známá Vánoční mše Jana Evangelisty Kypty. V létě roku 2001 se těleso umístilo v bronzovém pásmu mezinárodní soutěže Musica Sacra Praga. Na podzim téhož roku Gaudeamus společně se sbory Jasoň a Doubravan uvedl v Havlíčkově Brodě mši Missa Solemnis od Miloše Boka. Květen roku 2002 byl ve znamení začátku zkoušek operety „Cikánský baron“. Ve dnech 20. a 21. října 2002 byly uvedeny slavnostní premiéry ve Světlé nad Sázavou a po nich dalších 13 vyprodaných představení po celé naší vlasti.

V posledních letech se sbor snaží našim posluchačům nabídnout širší hudební sortiment, a tak i proto navázal spolupráci s několika hudebními tělesy. V roce 2003 to byl vokálně-instrumentální soubor Satori z Poniklé, v letech dalších smíšený pěvecký sbor Bendl z České Třebové a komorní smyčcový soubor Collegium Camerale z Trutnova. Od roku 2009 se na místě sbormistra vystřídali Andrea Krausová, po ní Lukáš PohůnekJiří Trtík, nyní vede sbor Mgr.Petra Karlová.